Oznaczenia w księgach wieczystych

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zakup nieruchomości wiąże się z koniecznością zaznajomienia się z księgą wieczystą. Nie jest to proste zadanie dla osób, które nigdy wcześniej jej nie widziały. Zawiera ona bowiem wiele oznaczeń, w których łatwo się pogubić, jeśli nie jest się zorganizowaną i bystrą osobą. O sposobie, w jaki powinno prowadzić się księgi wieczyste, mówi rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości, natomiast są one prowadzone przez sądy rejonowe. Oto kilka wskazówek, które pomogą przebrnąć przez tę wątpliwie przyjemną część kupowania nieruchomości.

Jak czytać księgę wieczystą?

Informacje o danej nieruchomości możemy znaleźć w księgach wieczystych po numerze działki. Warto wiedzieć, że taki dokument składa się z czterech części. Mówią one kolejno o oznaczeniu nieruchomości, wskazują właściciela lub użytkownika wieczystego, ograniczone prawa rzeczowe oraz hipoteki. Ich struktura, symbole oraz stosowane wyróżniki są ściśle określone przepisami prawa. Z tego powodu, jeśli choć raz zaznajomimy się z tym, jak wygląda księga, wówczas nie będziemy mieć problemu przy kolejnych zakupach.

Przykładowo, jeśli w dokumencie znajdziemy napis „wzmianka w księdze wieczystej” wówczas oznacza, że został złożony wniosek o wpis, który oczekuje na rozpatrzenie. Warto także zwrócić uwagę na „komentarz do migracji”. Tam znajdą się wszelkiego rodzaju informacje, które ze względu na ograniczoną pojemność nie mogły znaleźć się w normalnych rubrykach.

Ponadto w księdze wieczystej możemy także oglądać treści, które znajdowały się w niej w przeszłości, a obecnie nie obowiązują. Są one umieszczane na szarych tłach. Warto wiedzieć, że z takimi zapisami można zapoznać się też w internecie na https://www.znajdzksiege.pl/adresy/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*