Jaki rodzaj szamba wybrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Posiadanie własnego domu z ogródkiem to coraz częstsza wizja sielanki. Ludzie chcą przebywać z dala od zatłoczonego i pełnego spalin samochodowych miasta. Niektórych od zamieszkania bliżej natury odstrasza jedynie myśl o tym, że nie będzie miał odprowadzanych ścieków bezpośrednio do miejskiej sieci oczyszczalni, a co za tym idzie – będzie zmuszony do wybudowania własnego szamba, które trzeba co jakiś czas opróżniać, zamawiając wóz asenizacyjny. Jak zatem wybrać najlepszy sposób na zamontowanie odpowiedniego zbiornika na ścieki?

Szambo jednokomorowe

Zbiornik na ścieki posiadający jedną komorę ma jeden komin rewizyjny i jest całkowicie szczelny, ponieważ nie posiada żadnego odpływu do gruntu, tzw. drenażu. Dzięki temu wszystkie nieczystości gęste i płynne gromadzą się w jednym zbiorniku i po zapełnieniu szamba wzywamy służby asenizacyjne, które zabiorą nieczystości ze zbiornika. Szambo jednokomorowe może składać się z jednego pojemnika, lub z dwóch komór połączonych pionowo, przy czym ta na górze nie posiada dna. Dno jest tylko jedno, ulokowane w ostatniej komorze umocowanej na samym dnie.

Wszystko jest połączone specjalnym mocnym klejem montażowym https://kamal-bet.pl.

Szambo dwukomorowe

Zbiornik do odprowadzania ścieków, posiadający dwie komory, przydaje się tym, którzy mają pozwolenie z gminy na odprowadzanie części płynnej zamienionej w wodę (dzięki specjalnym bakteriom) do gruntu. Zaletą dwukomorowego szamba jest to, iż opróżnianie go przez specjalne służby będzie zdecydowanie rzadsze, gdyż część gęstych ścieków osadza się w pierwszej komorze, a część płynna przelewa się do drugiej komory, w której jest zamontowany drenaż. Dzięki niemu przerobione w wodę ścieki będą mogły wsiąkać w grunt, lub płynąć dalej kanałem.

Jeśli zdecydujemy się na dwukomorowe szmbo – dostępne na https://kamal-bet.pl/szamba-betonowe/dwukomorowe – ważne jest, by zwrócić uwagę na rodzaj gruntu. Jeśli teren jest gliniasty lub podmokły, może się okazać, że woda znajdująca się w sposób naturalny w glebie, będzie przeciekać do komory z płynnymi ściekami i szybko ją zapełniać, nie mając odpływu. Każda komora ma własny komin rewizyjny. Możemy dzięki temu dostać się do każdej z komór oddzielnie.

Szambo wielokomorowe

Takie zbiorniki na ścieki montuje się przy domach wielorodzinnych, zakładach pracy, bądź centrach handlowych. Szamba wielokomorowe to szeregowo (poziomo) połączone ze sobą zbiorniki jednokomorowe. Każda komora ma własny komin rewizyjny. W zależności od tego, który wariant szamba wybierzemy, musimy wziąć pod uwagę ilość osób mieszkających w domu, do którego chcemy zbiornik na ścieki podłączyć. Ważna jest również odpowiednia odległość szamba od budynku mieszkalnego – czy będzie to od strony całej ściany, czy takiej z oknami, itp. dylematy. Uwzględnić także musimy swobodny dostęp służb asenizacyjnych podczas wybierania nieczystości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*