Jakie są koszty budowy domu?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Budowa domu to dość spory wydatek. Nie dziwi więc nikogo, że wiele osób próbuje ograniczyć koszty, prowadząc budowę systemem gospodarskim. Ile na budowie tą metodą zaoszczędzimy w porównaniu do oferty budowy przez firmę budowlaną, nie tak łatwo jednak to policzyć.

Często pomijane, ale istotne elementy w wyliczeniach

Prowadząc kalkulację, przeważnie skupiamy się na użytych materiałach budowlanych, takich jak drewno, blacha, cement, tynk itp. Niestety pomijane są przy tym między innymi takie elementy jak śrubki, wkręty lub gwoździe budowlane Cena pojedynczego elementu jest nieznaczna, ale użyte w dużej liczbie stworzą zauważalny „minus” w naszych prognozach. Im większe rozbieżności pomiędzy naszymi wyliczeniami a planowanymi kosztami, tym samodzielne budowanie domu jest mniej opłacalne. Wliczając w to nasz czas poświęcony na budowę, który przecież dla nas ma sporą wartość, koszty mogą rosnąć proporcjonalnie do tego, jak bardzo nie oszacujemy wydatków.

Zbrojenie

Dość duży udział w cenie domu ma zbrojenie. Podczas wyliczeń powinniśmy je uwzględniać, ale i tutaj często popełniamy błąd analogiczny do wymienionego wyżej. Akcesoria zbrojarskie są niezbędne do prawidłowego i szybkiego przeprowadzenia prac. Można je znaleźć na https://gromaz.pl/produkty/akcesoria-zbrojarskie/dystanse/. Nie wliczając ich na samym początku, możemy mieć spory problem z dopięciem budżetu. Problem polega jeszcze dodatkowo na tym, że zbrojenie budynku to praca bardzo specjalistyczna i niewiele osób ma wiedzę niezbędną do prawidłowego jej zaplanowania. Przed rozpoczęciem kalkulacji najlepiej więc zasięgnąć porady osoby orientującej się w zbrojeniu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*