Jakie zabiegi wykonuje chirurg-stomatolog?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Stomatologia to dziedzina medycyny obejmująca kilka istotnych specjalizacji. Jedną z nich jest chirurgia, która opiera się na leczeniu operacyjnym jamy ustnej oraz jej bezpośrednich okolic. Osoba specjalizująca się w tym zakresie musi posiadać dużą wiedzę zarówno na temat ortodoncji, jak i protetyki, radiologii, anestezjologii, onkologii klinicznej czy ortopedii. Godna polecenia jest w szczególności chirurgia stomatologiczna we Wrocławiu, ponieważ tamtejsi fachowcy słyną z wysokiego profesjonalizmu i empatycznego podejścia do pacjenta. 

Ekstrakcje zębów i nie tylko

Chirurg stomatolog przed przystąpieniem do właściwego zabiegu wykonuje zawsze dokładną diagnostykę, wykorzystując do tego nowoczesny aparat radiologiczny. Za jego pomocą robione są zdjęcia rentgenowskie – wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. Zakres czynności o charakterze operacyjnym bywa bardzo różny i zależy w ogromnej mierze od umiejętności danego specjalisty.

Najbardziej powszechne jest oczywiście usuwanie zębów zatrzymanych i nie do końca wyrżniętych, a także zębów mądrości (tzw. ósemek). Inne popularne zabiegi to m.in. resekcja wierzchołka korzenia, wycinanie z jamy ustnej niepożądanych włókniaków, torbieli, brodawczaków i nadziąślaków, leczenie przetok ustno-twarzowych, wszczepianie implantów, podcinanie języka (a niekiedy też wędzidełek wargowych) i plastyka wyrostka zębodołowego.

W ramach chirurgii stomatologicznej wykonywane są także takie zabiegi jak:

– drenaż ropni zębopochodnych 

– usuwanie kamieni zlokalizowanych w przewodzie ślinianki podżuchwowej

– leczenie zaawansowanych schorzeń przyzębia

– operowanie złamanych szczęk

– rekonstruowanie żuchwy i oczodołu

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*