Mając w domu piec na paliwo stałe można przebierać w materiałach opałowych. Jednak do wyboru jest tak wiele, że można mieć problem z wybraniem tego najlepszego. Samego węgla jest wiele odmian, a do tego dochodzi koks, drewno, czy pellet lava. Jednak który opał jest najlepszy tak naprawdę? Wbrew pozorom nie liczy się cena, a kaloryczność czy też ilość popiołu.
Niestety wartość opałowa materiału uzależniona jest od wielu czynników. Na przykład od tego z jakiej kopalni jest wydobywany, z jakiego rodzaju pokładów czy nawet jak był przechowywany przed sprzedażą. Wbrew pozorom im starszy węgiel, tym lepszy, a właściwie to pokłady, z którego jest wydobywany muszą być wiekowe. Wartość energetyczna, czyli kaloryczność podawana jest w kilodżulach na kilogram – Kj/kg albo w megadżulach na kilogram – Mj/kg. Po tym można porównać między sobą różne paliwa opałowe. Szacuje się, że dom jednorodzinny, wolnostojący powinno się ogrzewać opałem o kaloryczności 31-33 Mj/kg.
Jeśli pozostaje mało popiołu po spalaniu paliwa oznacza to, że jego wartość energetyczna jest wysoka. Przykładowo w wypadku węgla wzbogacanego zawartość popiołu powinna wynosić 6-12 procent tego co zostało poddane spalaniu w kotle. Jednak w wypadku węgla tzw. kostki albo orzecha powinno to być 5-9 procent, ponieważ jest to węgiel drobny i powinien spalać się bardzo dobrze. Ważny jest też typ pieca, ponieważ starsze modele mogą po prostu nie być tak wydajne.
Jednym z najpopularniejszych paliw jest ekogroszek. Niestety ekogroszku cena jest wyższa niż węgla. Ale za to jest jeszcze drobniejszy niż groszek, zawiera mało siarki i popiołów, a więc spala się o wiele lepiej. Ekogroszek najlepiej spala się w kotłach retorowych, ale może być używany też do palenia w piecach kaflowych czy piecach na paliwa stałe tzw. centralne.