Współcześnie bardzo wiele osób cierpi z powodu nadmiernego przeciążenia mięśni pleców. Towarzyszy mu zazwyczaj silny ból obejmujący odcinek lędźwiowy, szyjny lub nawet piersiowy. Kluczowe przyczyny to natomiast wieloletnia, ciężka praca fizyczna na stojąco, nieprawidłowa pozycja w trakcie spania, dźwiganie dużych ciężarów czy siedzący tryb życia. Jeśli chodzi o leczenie bólu kręgosłupa Poznań to miasto, gdzie funkcjonuje co najmniej kilka w pełni profesjonalnych ośrodków medycznych wyspecjalizowanych w tym zakresie.
Przeciążenie mięśni pleców rozwija się powoli, ale systematycznie. Na początku dana osoba odczuwa jedynie nieznaczne objawy stanowiące sygnał ostrzegawczy. Jest to np. ponadprzeciętne napięcie mięśni oraz łagodny ból zlokalizowany w okolicach karku, obręczy barkowej i szyi. Możliwe są też szumy uszne oraz nawracające zawroty głowy. Po jakimś czasie pojawiają się znacznie poważniejsze dolegliwości, w tym zwłaszcza: uciążliwe zaburzenia równowagi (utrudniające codzienne życie), chroniczne nudności i wymioty, światłowstręt i problemy o charakterze neurologicznym, takie jak choćby niedowidzenie, niedosłyszenie, brak smaku i drętwienie palców u dłoni.
W trzeciej fazie z kolei wyraźnie widoczna jest opuchlizna występująca w dolnej części pleców, a pojawiająca się przeważnie po każdej intensywnej aktywności ruchowej (bieganiu, jeździe na rowerze, siłowni itp.). Jeśli chory będzie unikał pójścia do lekarza oraz wdrożenia konkretnej metody leczenia, wówczas bardzo ostry, kłujący ból może nawet objąć kończyny dolne i całkowicie uniemożliwić swobodne poruszanie się.