Rodzaje pił do drewna

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Ogólna charakterystyka i budowa

Drewno należy do materiałów najczęściej używanych przez człowieka. Łatwość jego obróbki sprawia, że chętnie korzystano z niego zarówno w zamierzchłej przeszłości, jak i obecnie. Początkowo drewno używano głównie do spalania w celu uzyskania energii cieplnej. Wraz z rozwojem zaczęto je również stosować do budowy domów, kościołów, mostów, czy też mebli. W dzisiejszych czasach stanowi ono zarówno materiał konstrukcyjny, jak i wykończeniowy. Podstawowym narzędziem do obróbki drewna jest piła. Najważniejszym elementem każdej piły jest ząbkowane ostrze nazywane brzeszczotem, służące do cięcia lub kształtowania drewnianych przedmiotów. Aby ułatwić korzystanie z narzędzi, brzeszczot umieszcza się w obudowach lub uchwytach. Jeśli chodzi o zęby piły, mogą przyjmować różne kształty. Kształt i wielkość zębów uzależniona jest głównie od rodzaju obrabianego gatunku drewna, kierunku oraz wymaganej precyzji cięcia. Ich trwałość poprawia hartowanie lub pokrywanie twardymi materiałami.

Narzędzia ręczne

Do podstawowych narzędzi, jakie znaleźć można w pierwszym lepszym sklepie dla stolarzy, zaliczyć należy piły ręczne. Najbardziej znane i popularne są płatnice. Sprzęt ten przeznaczony jest głównie do szybkiego przecinania drewna o dużej grubości. Długość brzeszczotu w zależności o modelu wynosić może od 30 cm do nawet 60 cm. W zależności od tego, czy cięcie wykonywane będzie wzdłuż, czy w poprzek materiału stosuje się narzędzia z dużym, bądź z drobnym uzębieniem. Do wykonywania bardziej precyzyjnych cięć wykorzystuje się grzbietnicę. Grzbietnica to piła o drobnym uzębieniu, dzięki któremu możliwe jest uzyskania precyzyjnej, wąskiej i gładkiej linii cięcia. Symetrycznie ułożone zęby pozwalają zarówno na cięcie poprzeczne, jak i wzdłużne.

Trzecim rodzajem ręcznych pił do drewna są przyrznice, które pozwalają na precyzyjne wykonywanie nacięć na określoną głębokość. Charakterystyczną cechą tej piły jest brzeszczot o drobnym uzębieniu, który nie jest usztywniony listwą grzbietową i wyróżnia się końcem zaokrąglonym ku górze. W warsztatach stolarskich często korzysta się również z pił włosowych, wyposażonych w cienki brzeszczot o drobnym uzębieniu. Brzeszczot zamocowany jest na charakterystycznej ramie wygiętej w łuk. Taka konstrukcja pozwala na wykonywanie otworów oraz wąskich nacięć w różnych kierunkach. Do specjalistycznych narzędzi ręcznych zaliczyć należy też piły kątowe z prowadnicą. Urządzenie to znakomicie sprawdza się do przycinania listew oraz desek pod określonym kątem. Wbudowane imadło pozwala na unieruchomienie materiału wyjściowego, a co za tym idzie wykonywanie dokładnych cięć.

Urządzenia mechaniczne

Poza narzędziami ręcznymi stolarze podczas wykonywania swych czynności zawodowych korzystają również z pił mechanicznych, które znacząco zwiększają wydajność pracy. W zależności od rodzaju zastosowanego ostrza wyróżnić można piły tarczowe, ramkowe, łańcuchowe oraz taśmowe. Urządzenia tarczowe wyposażone są w obracające się z dużą prędkością zębate ostrze w kształcie koła. W zależności od potrzeb dostępne są urządzenia stacjonarne bądź mobilne. Jeśli chodzi o piły ramkowe nazywane również trakami, wykorzystywane są głównie do przerzynania poziomego i pionowego kłód drewna. W tym przypadku ostrze zamontowane jest na sztywnej ramie.

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się piły łańcuchowe.  Elementem tnącym drewno w takich urządzeniach jest specjalny łańcuch z zębami w kształcie litery U. Narzędzia te mogą być wykorzystywane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Sprzęt ten doskonale nadaje się zarówno do cięcia gałęzi, jak i ścinania całych drzew. Czwartą odmianą pił mechanicznych są urządzenia taśmowe stosowane przede wszystkim do wykonywania podłużnych, poprzecznych lub profilowych cięć. Specyficznym rodzajem piły do drewna jest też wyrzynarka. Urządzenie to wyposażone jest w krótki brzeszczot wykonujący ruchy posuwisto-zwrotne. Narzędzie to jest często wykorzystywane przez stolarzy do przycinania blatów kuchennych.

Podział pił mechanicznych ze względu na sposób zasilania

Decydując się na zakup mechanicznych pił do drewna, trzeba zwrócić uwagę na sposób ich zasilania. W sprzedaży dostępne są m.in. urządzenia zasilane energię elektryczną. Zazwyczaj charakteryzują się niewielkimi gabarytami i ciężarem. Przeciętna moc silników elektrycznych stosowanych w takich piłach sprawia, że są one najczęściej wykorzystywane podczas niewielkich prac remontowych oraz warsztatowych. Do profesjonalnych zastosowań częściej stosuje się piły spalinowe. Ich podstawowe zalety to mobilność, duża moc i znakomita wydajność. Najważniejsze wady to głośna praca oraz duży ciężar i gabaryty. Piły te wymagają też zwykle regularnego serwisowania. Trzecią grupę urządzeń stanowią piły akumulatorowe. To nowoczesny sprzęt wyposażony w baterie. Charakteryzuje się przede wszystkim mobilnością oraz cichą pracą. Jego najważniejsze wady to duży ciężar, będący efektem użycia akumulatora, a także stosunkowo krótki czas pracy i długi czas ładowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*