Rentgen – promieniowanie w służbie prewencji

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zapewne większość z nas przechodziła lub będzie przechodzić w swoim życiu badanie radiologiczne. Obrazowanie naszego ciała przy użyciu promieni Roentgena stało się nieocenionym narzędziem w rękach lekarzy, pozwalającym na szybką i nieinwazyjną diagnostykę ewentualnych uszkodzeń, a przede wszystkim złamań kości. Przy minimalnym obciążeniu organizmu (wiążącym się z ekspozycją na promieniowanie) można szybko dokonać ekspertyzy, która może uratować pacjenta przed śmiercią lub kalectwem.

Wykonanie badania RTG jest niezwykle proste, a obecnie jego ceny nie są wygórowane. Każdy większy szpital posiada pracownię radiologiczną, która służy nie tylko przebywającym w nim pacjentom, lecz również klientom “z zewnątrz”. Dzięki powszechnej dostępności badań rentgenowskich każdy pacjent ma szansę na bezpieczną, szybką i tanią diagnostykę, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu wcale nie było takie oczywiste. Przykładem takiego łatwo dostępnego badania jest rentgen stomatologiczny w Szczecinie.

Odkrycie promieni rentgenowskich

Niemiecki fizyk Wilhelm Roentgen odkrył promieniowanie, które w 1895 nazwał promieniami X. W krajach anglojęzycznych nadal zwyczajowo stosuje się tę właśnie nazwę. W 1901 roku Roentgen został za swoje odkrycie uhonorowany nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki – co okazało się w pełni uzasadnione, kiedy nazwane jego imieniem promieniowanie stało się podstawą diagnostyki medycznej na całym świecie.  Obecnie większość instytucji medycznych, takich jak https://www.slowikmed.pl/ ma w swojej ofercie badanie z użyciem promieni Roentgena.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*