Co zrobić w razie złamania zęba?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Gdy ząb jest złamany, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest przepłukanie ust wodą. Użyj szczoteczki do zębów o miękkim włosiu, aby delikatnie wyczyścić wszelkie zanieczyszczenia, ale nie próbuj czyścić złamanej części zęba. Możesz również przepłukać usta ciepłą wodą z solą lub zastosować dostępny bez recepty środek przeciwbólowy, taki jak acetaminofen (Tylenol) lub ibuprofen (Advil).

Zgłoś się do dentysty lub lekarza

Istotnym krokiem jaki należy podjąć jest wizyta u dentysty lub lekarza. Będzie on w stanie ocenić uszkodzenia i określić, czy ząb został trwale uszkodzony, czy też można go uratować. Jeśli nie ma szans na uratowanie zęba, lekarz pomoże podjąć decyzję o najlepszym sposobie jego zastąpienia za pomocą implantu lub protezy częściowej.

W nagłych przypadkach należy natychmiast zadzwonić pod numer 911 i poprosić o przyjazd karetki. Zabiorą Cię oni do najbliższego szpitala z zapleczem stomatologicznym i upewnią się, że Twoje zęby otrzymają natychmiastową pomoc.

Po czym poznać, że nasz ząb jest złamany?

Złamany ząb nie zawsze może być oczywisty. Objawy pękniętego lub wyszczerbionego zęba obejmują:

a) Ból podczas żucia lub gryzienia niektórych pokarmów

b) Wrażliwość na gorące i zimne temperatury

c) Zęby, które wydają się luźne lub chwiejne w ustach

Skąd wiadomo, czy to tylko wyszczerbienie?

Bez wykonania zdjęcia rentgenowskiego może być trudno stwierdzić, czy mamy do czynienia z odpryskiem czy pęknięciem zęba. W celu jak najszybszej weryfikacji warto się udać do sprawdzonego gabinetu stomatologicznego, do których niewątpliwie należy apDENT stomatologia i usługi z nią związane, są przez nich wykonywane profesjonalnie. Dzięki nowoczesnemu sprzętu, uda się szybko ustalić na czym polegają problemy z zębami u pacjentów i jak należy je leczyć.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*