Skąd wzięła się tradycja nakrywania kocami?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Są ciepłe, miękkie i przyjemne w dotyku. Zapewniają pożądane ciepło, relaks i odpoczynek. Koce, bo nich mowa, pełnią jednocześnie funkcję stricte użytkową, jak i dekoracyjną. Wśród propozycji znaleźć można szeroki wachlarz wzorów, kolorów i grubości. Mogą być produkowane z wełny lub materiałów sztucznych, głównie polarowych i akrylowych.

Koce znane nie od dziś

Każdy człowiek od zarania dziejów potrzebował odpoczynku i snu. Niezbędnym akcesorium było ciepłe nakrycie. W czasach starożytnych odpowiednikiem współczesnych pledów były skóry zwierząt – równie miękkie i ciepłe. Ludzie spali wówczas w wykopanych w ziemi dołach, wykładanych zazwyczaj gałązkami i liśćmi.

Wraz z rozwojem cywilizacji pojawiły materace, łóżka i koce, przede wszystkim wełniane. Warto nadmienić, że grube, pięknie zdobione pledy stanowiły jeden z obowiązkowych elementów posagu panny młodej. Koce pełniły wówczas przede wszystkim funkcję użytkową, służąc jako okrycie podczas snu. Równie ważna była także funkcja estetyczna. W wieku XIX pojawiła się moda na ciepłe pledy, zdobione głównie motywami roślinnymi i geometrycznymi, nawiązujące do nurtu Arts-and-Crafts. Wspomniany ruch artystyczny polegał na tworzeniu sztuki użytkowej, która miała służyć całemu społeczeństwu. Obok ciepłych, wełnianych koców można było spotkać elegancką pościel z pluszu oraz popularne rozwiązania płócienne i lniane, z założenia adresowane dla osób o niższym statusie społecznym. Pluszowa pościel często świadczyła o pozycji w społeczeństwie, korzystali z niej przede wszystkim przedstawiciele wyższych sfer. Współczesnym odpowiednikiem tych rozwiązań są efektowne narzuty.

Ciepłe koce nadal cieszą się sporym zainteresowaniem. W sklepach znaleźć można zarówno kolorowe i lekkie kocyki dla niemowląt, jak i duże, grube, efektownie zdobione pledy, które mogą służyć zarówno za narzutę, jak alternatywę dla ciepłej kołdry.

Poszukując interesujących i niebanalnych propozycji warto odwiedzić witrynę https://www.moker.eu/koc-akrylowy-gruby-i-cieply-wzor-maki-p-393.html – w jej zasobach znaleźć można m.in. piękne i niepowtarzalne koce akrylowe, które doskonale wpiszą się w każdą aranżację, podkreślając charakter i klimat pomieszczenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*