Toksyna botulinowa – co warto wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Co to jest?

Toksyna botulinowa (BTX) jest białkiem wytwarzanym przez bakterię Clostridium botulinum. BTX może być oczyszczona i stosowana jako lek w leczeniu skurczów mięśni, w tym związanych z dystonią i innymi zaburzeniami ruchu. BTX był również testowany jako lek na zmarszczki, przewlekłą migrenę i pęcherz nadreaktywny, ale nie okazał się skuteczny. Ostatnio badano ją jako możliwą metodę leczenia epilepsji i innych chorób neurologicznych.

Bezpieczeństwo

Toksyna botulinowa jest uważana za bezpieczną, ponieważ nie jest wchłaniana z miejsc wstrzykniętych do krwiobiegu. Nie jest to antybiotyk ani środek przeciwwirusowy; blokuje raczej impulsy nerwowe poprzez czasowe sparaliżowanie małych mięśni, które kontrolują mimikę twarzy, mruganie oczami i inne ruchy twarzy, szyi i kończyn, powodując objawy takie jak ból, skurcze lub osłabienie (neuropatia obwodowa).

Efekty

Zastrzyki z Botoxu są bardzo proste do podania i zajmują tylko około 10 minut. Prawdopodobnie zobaczysz wyniki w ciągu 3 dni po wstrzyknięciu, ale mogą one trwać dłużej w zależności od tego, ile produktu zostało wstrzyknięte do każdej leczonej grupy mięśni. Efekty działania BTX mogą utrzymywać się do 3 miesięcy, po czym w razie potrzeby można podać kolejne zastrzyki. Efekty powtórnych zastrzyków różnią się znacznie u poszczególnych pacjentów w zależności od leczonego schorzenia, ile razy byli wcześniej leczeni, ich wieku i ogólnego stanu zdrowia etc.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*