Na czym polega badanie u lekarza medycyny pracy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Lekarze medycyny pracy przyjmują pacjentów, którzy pracują w niebezpiecznych lub szkodliwych zawodach i są narażeni na działanie substancji chemicznych, które mogą powodować choroby. 

W jakim celu wykonywane są badania u lekarza medycyny pracy?

Wizyta u lekarza medycyny pracy jest obowiązkowa dla każdej osoby rozpoczynającej pracę. Główny cel, z którym związana jest medycyna pracy to wykrycie możliwych przyczyn choroby zawodowej, takich jak zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego lub choroby skóry.

Lekarz ma ocenić, czy jesteś zdolny do wykonywania danego zawodu oraz czy istnieje jakieś ryzyko zdrowotne z nim związane. 

Jakie badania wykonuje się podczas wizyty u lekarza medycyny pracy?

Badanie u lekarza medycyny pracy składa się z wywiadu lekarskiego, badania fizykalnego i badań diagnostycznych. 

Wywiad lekarski ma na celu ustalenie, czy pacjent przebył już jakieś choroby, które wpłynęły na jego obecny stan zdrowia. Lekarz zapyta również o pracę, hobby i warunki życia pacjenta. Specjalista w zakresie medycyny pracy może również zadać pytania dotyczące historii chorób w rodzinie, aby dowiedzieć się, czy nie jesteś genetycznie obciążony.

Badanie fizyczne obejmuje ogólną kontrolę zdrowia oraz oczu. Lekarz może zbadać również układ oddechowy, układ krążenia i układ nerwowy. W razie potrzeby mogą zostać przeprowadzone dodatkowe badania, na przykład badania krwi lub zdjęcia rentgenowskie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*