Tradycja zdobienia filiżanek (porcelany) bogatymi wzorami

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Porcelana od wieków jest uważana za jeden z najbardziej szlachetnych materiałów, w końcu nie bez powodu była nazywana białym złotem. Swoją historię rozpoczęła w Chinach, gdzie po raz pierwszy została odkryta i była wykorzystywana do produkcji przepięknych waz, zdobiących komnaty cesarza. Z czasem tajemnica jej produkcji przedostała się również do Japonii, gdzie wykorzystywano ją do wyrobu tradycyjnych filiżanek na herbatę, z której słynie kraj kwitnącej wiśni. Dopiero stamtąd kupcy europejscy przewieźli ją do Europy.

Tradycja malowania porcelany

W dawnych czasach filiżanki porcelanowe były malowane ręcznie, za pomocą specjalnych farb i oczywiście dominowały w nich motywy orientalne. Malarze odpowiedzialni za te zdobienia byli uważani za wielkich artystów, bowiem nanoszenie pięknych obrazów na porcelanę nie była prostym zajęciem. Wymagało dużo czasu i cierpliwości. Dzisiaj już się w ten sposób nie maluje (przynajmniej nie na skalę światową), ale nadal można nabyć filiżanki termiczne w tradycyjnymi, chińskimi ornamentami.

W nowoczesnych fabrykach porcelany nanosi się ozdoby w inny, bardziej wydajny sposób. Najczęściej wykorzystuje się kalkę albo fond do wykonania wzoru, później wkłada naczynie do pieca, w którym owo zdobienie się utrwala. Do tradycyjnych europejskich zdobień należą przede wszystkim kwiaty, krajobrazy oraz sceny wojenne. Jeśli ktoś chciałby zaopatrzyć się w odpowiednie filiżanki z tego materiału, np. do espresso, może wejść na stronę https://wenahome.pl/834-filizanki-do-espresso i skorzystać z oferty.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*