Znaki i oznaczenia – ich rola w życiu codziennym

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Widzimy je wszędzie. Charakterystyczne, małe symbole umieszczone na opakowaniach przedmiotów, środkach czystości, czasami na drzwiach w gabinetach lekarskich, w szkołach oraz zakładach pracy. Czy wiemy co oznaczają i do czego się mogą przydać? Podstawowa wiedza na ten temat może okazać się kluczową, ratującą życie.

Co to są piktogramy chemiczne? 

Piktogramy chemiczne to znaki graficzne, informujące o zagrożeniu, które może być wywołane przez substancję chemiczną. Są one usystematyzowane i  ujednolicone na całym świecie, tak aby były czytelne i wszędzie rozpoznawalne. Według GHS Globalny Zharmonizowany System Kwalifikacji i Oznakowania Chemikaliów ich kształt powinien być kwadratem stojącym na swoim wierzchołku, posiadającym czarny wzór na białym tle i z krawędziami otoczonymi czerwoną obwódką. Rozróżniamy również znaki z czerwonym lub pomarańczowym tłem, z opisem lub bez. Nie są one objęte normą ale zastosowanie mają podobne. Czasami mogę informować dodatkowo o promieniowaniu radioaktywnym.

Rodzaj piktogramów i ich znaczenie w codziennym życiu 

Ze względu na rodzaj zagrożenia piktogramy chemiczne możemy podzielić na 9 podstawowych grup: niebezpieczne dla środowiska, wybuchowe, łatwopalne, utleniające, pod ciśnieniem, żrące, toksyczne, bardzo toksyczne, zagrażające zdrowiu i poważnie zagrażające zdrowiu.

Ich zastosowanie ma wpływ na bezpieczne i zgodne z zasadami BHP  funkcjonowanie w zakładach pracy, w przestrzeni publicznej oraz naszych domach. Wiedza na ich temat pozwala uchronić się od wielu zagrażających życiu sytuacji. Niestety wciąż dużo się słyszy o  poparzeniach podczas zabawy fajerwerkami, o połknięciu przez dziecko kapsułki piorącej lub baterii, a nawet o przebywaniu w przestrzeni radioaktywnej przez ciężarne kobiety.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*