Czym jest leczenie paliatywne?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Leczenie paliatywne budzi niekiedy negatywne skojarzenia i wiązane jest ze zbliżającym się nieuchronnie końcem życia. Niesłusznie. Jego podstawowym zadaniem jest bowiem leczenie objawów, usuwanie bólu i ogólna poprawa jakości życia pacjenta. Terapia paliatywna stosowana jest u chorych, którzy co prawda nie mają już szans na pełne wyleczenie, ale przy odpowiedniej opiece mogą cieszyć się życiem jeszcze przez wiele miesięcy, a nawet lat.

Redukcja bólu i wsparcie psychologiczne – najważniejsze cele opieki paliatywnej

Terapia objawowa, czyli paliatywna, prowadzona jest przez lekarzy, pielęgniarki, fizjoterapeutów i psychologów, a także odpowiednio przygotowanych wolontariuszy. Często duży udział w opiece nad pacjentem mają również jego bliscy, którym udziela się odpowiednich wskazówek. Podstawowym celem działań jest niesienie choremu ulgi. Stosuje się takie formy usuwania objawów, jak farmakoterapia przeciwbólowa, zabiegi chirurgiczne oraz paliatywna radioterapia, hormonoterapia i chemioterapia.

Istotną sprawą jest zapewnienie pacjentowi życia bez bólu. Jeśli chory i jego bliscy pragną skorzystać z usług placówki, jaką jest poradnia leczenia bólu Warszawa oferuje wiele miejsc wsparcia. W terapii dolegliwości bólowych stosuje się zarówno standardowe leki przeciwbólowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, jak i słabe oraz silne opioidy. Opieka paliatywna wiąże się również ze staranną higieną i pielęgnacją pacjenta, profilaktyką odleżyn oraz odpowiednim odżywianiem i nawadnianiem. Istotna jest szybka reakcja opiekunów na zmieniający się stan pacjenta i pojawiające się u niego objawy oraz odpowiednia modyfikacja planu leczenia przez lekarza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*