Jakie nawozy wybrać dla roślin ogrodowych?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Podczas swojego rozwoju, rośliny ogrodowe pobierają z gleby makro i mikroskładniki. Powstałe w ten sposób niedobory należy regularnie uzupełniać. Bardzo dobrze nadają się do tego nawozy naturalne.

Rodzaje nawozów organicznych

Nawozem, który dostarcza roślinom niezbędnym minerałów, jest kompost. Nie tylko użyźnia uprawę, ale też wzbogaca strukturę gleby. Ponadto kompost magazynuje wodę oraz sprawia, że gleba staje się przewiewna i pulchna. Dzięki zastosowaniu kompostu zwiększa się w glebie ilość pożytecznych mikroorganizmów. Kompost można stosować bez obaw, gdyż przy jego stosowaniu nie ma obawy, że rośliny zostaną przenawożone.

Użyźniaczem, który podobnie jak kompost zawiera wszystkie potrzebne roślinom składniki pokarmowe są preparaty biohumusowe. Poza tym zawierają one mikroorganizmy i enzymy poprawiające kondycję gleby. Tego typu nawozy naturalne w odpowiednich proporcjach rozpuszcza się w wodzie i opryskuje lub podlewa rośliny.

Innym zasilaczem przydatnym do użyźniania roślin ogrodowych jest nawóz ptasi. W sprzedaży można spotkać przede wszystkim guano ptaków morskich oraz nawóz kurzy. Tego typu preparaty występują najczęściej w postaci mączki lub granulatu. Ze względu na to, że jest to produkt bardzo skoncentrowany, zawierający duże ilości minerałów – przede wszystkim azotu – należy go rozcieńczać wodą, trzymając się ściśle zaleceń podanych na opakowaniu. Jest to niezmiernie istotne, gdyż zbyt mocna struktura może zaszkodzić roślinom. Kolejnym naturalnym nawozem jest obornik. Stosowany w ogrodzie poprawia strukturę gleby, a także dostarcza roślinom łatwo przyswajalne składniki pokarmowe. W sklepach ogrodniczych obornik dostępny jest w formie wysuszonej i rozdrobnionej, pozbawionej nieprzyjemnego zapachu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*