Wpływ regularnego pływania na zdrowie człowieka

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Sport to zdrowie – brzmi jedno z najstarszych powiedzeń. Istotnie jest w tym dużo racji, a pływanie jest dyscypliną wpływającą na wiele aspektów życia. Jako sport ogólnorozwojowy, znakomicie poprawia całokształt funkcjonowania organizmu człowieka oraz wspiera inne uprawiane dyscypliny.

Wydolność oddechowa

Pływanie to sport wydolnościowy, co przekłada się na zwiększenie efektywności tlenowej organizmu, lepsze radzenie z chwilowym niedotlenieniem oraz zwiększenie pojemności płuc. To ostanie doceniają szczególnie osoby które uprawiają inne sporty obciążające tlenowo oraz chorujący na przypadłości układu oddechowego.

Układ mięśniowy

Jako sport ogólnorozwojowy, angażujący praktycznie wszystkie partie mięśni (tutaj zależy od stylu pływackiego) bardzo szybko można uzyskać efekt zwiększenia elastyczności włókien mięśniowych i ich rozrost. Dzięki oporowi stawianemu przez wodę, układ mięśniowy ulega przebudowie na skutek stałego obciążenia, co zwiększa jego wytrzymałość i siłę.

Układ kostno – stawowy

Dzięki wykonywaniu obszernych ruchów, jednocześnie odciążając inne partie ciała, znacząco zwiększa się ruchomość stawów. Biorąc na przykład styl grzbietowy, odciążeniu ulega odcinek lędźwiowo – krzyżowy kręgosłupa, ale ruchy rąk bardzo zwiększają ruchomość w obręczy barkowej, co docenią ludzi po kontuzjach oraz muszący angażować ręce do innych spotów.

Jest wiele aspektów w których pływanie wpływa pozytywnie na ludzki organizm, ale ważne by zapewnić odpowiedni strój do pływania. Źle dopasowany, źle skrojony, będzie ograniczał ruchy lub uciskał partie mięśni co nie sprzyja ich rozrostowi. Warto wybierać profesjonalne sklepy, jak chociażby ten pod adresem: https://www.runshop.pl/stroje-do-plywania,c136.html. Dzięki profesjonalnej obsłudze można liczyć na szybkie dobranie produktu, dopasowanego do indywidualnych potrzeb.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*