Zapachy w sklepie – jak wpływają na zachowanie człowieka?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zapachy mogą mieć ogromny wpływ na ludzkie zachowanie, a środowisko handlu detalicznego nie jest tu wyjątkiem. W rzeczywistości istnieje duża szansa, że już doświadczyłeś tego zjawiska na własnej skórze. Na przykład, czy kiedykolwiek zauważyłeś, że niektóre sklepy sprawiają, że czujesz się zrelaksowany, podczas gdy inne sprawiają, że masz ochotę uciec? To dlatego, że zapach każdego sklepu ma wpływ na Twój nastrój i zachowanie.

Różne odczucia

Zapach świeżego pieczywa w piekarni sprawia, że ludzie są głodni, podczas gdy zapach benzyny sprawia, że są nerwowi. Zapach czekolady sprawia, że ludzie są szczęśliwi, ale zapach chloru sprawia, że są chorzy. To tylko kilka przykładów tego, jak zapachy mogą wpływać na nasze emocje.

Zapachy mają istotny wpływ

Jeśli chodzi o sklepy detaliczne, istnieją dwa główne rodzaje zapachów: zapachy otoczenia i zapachy ogniskowe. Zapachy otoczenia to te, które są obecne w środowisku przez cały czas (jak świeże kwiaty cięte lub potpourri), podczas gdy zapachy ogniskowe są bardziej zauważalne i służą jako akcent dla obszaru lub ekspozycji produktu (jak olej kokosowy). Zapachy ogniskowe mogą pomóc w wytworzeniu pozytywnego stanu emocjonalnego poprzez stworzenie znajomości lub nostalgii dla kupujących – pomyśl, ile razy zdarzyło Ci się wejść do ulubionej kawiarni lub piekarni i od razu poczuć się swobodnie!

Zmysł węchu jest potężny i może wpływać na ludzkie zachowanie. Może również wpływać na sprzedaż detaliczną. Badania wykazały, że przyjemne zapachy do wnętrz mogą zwiększyć sprzedaż detaliczną nawet o 30%.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*