Dlaczego należy zmieniać opony w samochodzie?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jazda przez cały rok na jednym komplecie opon nie jest najlepszym rozwiązaniem. W warunkach drogowych, jakie panują w Polsce, mamy bowiem do czynienia ze sporą rozpiętością temperatur. Latem ciepłota asfaltu rozgrzewanego przez słońce może dochodzić nawet do 60 stopni Celsjusza. Zimą natomiast nierzadko jest to -20 *C. Trudno byłoby dobrać ogumienie, które będzie sprawować się równie dobrze w dwóch powyższych skrajnych warunkach. Dlatego też od opon wielosezonowych, zwanych również całorocznymi, lepsze są dwa komplety – na zimę i na lato.

Maksymalna przyczepność

Wszystko sprowadza się do tego, by w każdych warunkach mieć najlepszą możliwą przyczepność pojazdu do powierzchni asfaltu. Opony letnie dobrze sprawdzają się wtedy, gdy droga jest bardzo rozgrzana. Ich mieszanka jest twarda, zachowując swoje właściwości nawet przy ekstremalnych temperaturach. Jednak gdy przychodzi mroźna zima, to powinniśmy założyć inne opony Szczecin to jedno z miast oferujących dystrybucję zimowego ogumienia.

Minimalne spalanie

Bardzo istotne jest też zużycie paliwa. Opony zimowe wykonane są z miękkiej mieszanki gumy, która przy wysokich temperaturach wywołuje spore opory toczenia. Spowoduje to z jednej strony wzrost spalania, a z drugiej słabą przyczepność, zwłaszcza w zakrętach. Dokładną charakterystykę różnego rodzaju zimowego ogumienia możemy zobaczyć na stronie: https://www.tireexpert.pl/kategoria-produktu/osobowe-zimowe/. Warto sprawdzić zwłaszcza to, do jakich temperatur możliwe jest jeżdżenie na tego typu oponach. Zwykle jest to maksymalnie 10-15 stopni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*