Domofon – Czy jesteś pewien, że wiesz o nim już wszystko?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Domofon to urządzenie, które pozwala na komunikację z innymi osobami z Twojego domu. Za pomocą systemu domofonowego można się z nimi kontaktować, ale także monitorować ich działania i aktywności. Za pomocą nowoczesnego systemu domofonowego można również sterować różnymi urządzeniami w domu. Jest to bardzo przydatne w przypadku pożaru lub napadu – można natychmiast powiadomić policję. Wejdź na stronę: http://www.alarm.biz.pl/Oferta/domofony_5778/, żeby kupić jeden z nich.

Jakie są rodzaje domofonów?

Istnieją dwa główne rodzaje domofonów – przewodowe i bezprzewodowe. Pierwszy typ podłącza się do systemu za pomocą kabli, natomiast drugi wykorzystuje sygnały radiowe (najczęściej podczerwień). W obu przypadkach mamy do czynienia z nadajnikiem i odbiornikiem, które współpracują ze sobą. Gdy w domu lub biurowcu instalowany jest domofon, należy upewnić się, że oba urządzenia są ze sobą kompatybilne.

Jak zbudowany jest domofon?

Domofon zazwyczaj składa się z nadajnika i odbiornika. Nadajnik przekształca sygnał dźwiękowy w światło podczerwone lub fale radiowe i wysyła go do odbiornika. Ten ostatni przekształca ten sygnał z powrotem w słyszalny dźwięk i wyprowadza go przez głośniki lub słuchawki. Są one połączone przewodami lub falami radiowymi, dzięki czemu można rozmawiać z osobami znajdującymi się w różnych pomieszczeniach (lub na różnych piętrach) bez opuszczania aktualnego miejsca pobytu.

Kiedy powstał pierwszy domofon na świecie?

Pierwszy na świecie domofon został opracowany przez amerykańską firmę Western Electric w 1875 roku. Składał się on z nadajnika i odbiornika, które były połączone przewodami. Pierwsze domofony bezprzewodowe pojawiły się w latach 20. i 30. ubiegłego wieku, ale nie były zbyt powszechne aż do lat 60. ubiegłego wieku, kiedy to stały się bardziej przystępne cenowo.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*